Noční toulky
Starry night
Podle všeho je to jedna z nejznámějších malebných maleb v moderním umění, a vůbec jedna z nejvíce replikovaných, vypujčených a inspirujících předloh od jejího dokončení (píseň Starry, starry night).
Jeden by se mohl ptát, co dělá slavnou hvězdnou oblohu tak slavnou?
Jde o několik stěžejních aspektů, které souhrně daly vzniknout pohledu, který se Ti právě naskýtá. Noční obloha prosáklá spirálovitými mraky, hvězdy s hvězdozáří a dorůstající měsíc s měsíčním svitem. To vše nutí pozorovatele zkoumat detail od detailu, přičemž jednotlivosti zůstanou určitým způsobem separovany od zbytku plenéru.
Dětskou fantasii probouzí pohádkové městečko pod horizontem kopců.
Zajímavý pohled na obraz dostaneš ve chvíli uvědomění si kontrastu horní a dolní části vizualizace plátna. Na oko neživá obloha ožívá nočním životem, světly a výřivými proudy v protikladu k "živým" právě spícím, tichým a tmavým ulicím městečka.
V levé části, skrz výšku, protíná plátno tmavý stín čehosi. Nepoznaný objekt chytře a vkusně separuje obraz na další dvě části. Motiv patří k záhaleným pokusům o odhalení jeho pravé totožnosti.
Když si to všechno shrnu dohromady.. Dívám se na pohyb, živo, klid i neživo, tajemno, záhadno, temno i jasno, fantasii, pohádku i sen.
V poslední řadě musím zmínit i naprosto precizní techniku štětce. Starry night is great.
Saint-Remy 1889
Starry night over the Rhone
Starry night rozhodně nebylo první a jediné Goghovo hvězdné dílo. Ať už byly jeho motivy náboženské nebo jiné, hvězdy nad řekou Rýn měli mnoho společných kvalit s jeho pozdějším dílem z roku 1889.
Jedinečné hvězdy s orbitální kruhovou září, proudy světel působící optický pohyb plátna.
Jeden aspekt se však liší od předchozího obrazu. Je to lidský aspekt, který je na břehu Rýna zobrazen v páru a rozhodně na kvalitě neubírá.
Arles, 1888
Cafe Terrace in night
Předchozí dvě ukázky jsou si v lecčem podobny. V případě Cafe Terrace to ovšem už neplatí. Vznik se datuje do roku 1888, tím pádem vizualizace a představy jsou jiné než v pozdějším díle. Značně rozdílné je pojetí a perspektiva hvězdné oblohy.
Vyrovnanost barev a světelnosti již se zářivě žlutou terasou není možná, proto se pohled upíná nejvíce ke světlému bodu místo aby přecházel a plul po celém plátně, jako to bylo u obrazů výše.Dalo by se říci, že na rozdíl od předchozího, zde dominuje ne hra světel a stínů, ale lidský faktor a industrial.
Arles , 1888
B
*zvětšeniny pro lepší detail opět vkládám do fotogalerie
Komentáře
Přehled komentářů
Amazing tons of good information!
best website to buy essays https://bestcheapessaywriters.com personal essay help https://payforanessaysonline.com
help on writing q32dwt
(Gregoryjaf, 6. 4. 2023 2:15)